На сьогоднішній день пломбування залишається найпоширенішим способом відновлення зубів. Рідко можна знайти людину без жодного запломбованого зуба, навіть до 25 років. Пломба - це матеріал, який використовується для заповнення порожнини в зубі, що утворюється в результаті лікування карієсу, а також при механічних пошкодженнях. Основне завдання пломби, крім естетичної, - ізоляція чутливих тканин зуба від різних мікробів і бактерій.Відрізняються пломби одна від одної в основному за такими параметрами як призначення (термін використання: тимчасовий і постійні) і матеріал виготовлення.

Відмінність тимчасової і постійної пломби

Постійна пломба встановлюється після лікування карієсу для закриття тканин від слини, їжі і мікроорганізмів. Крім цього, відновлюється природна форма зуба, що важливо не тільки з естетичної точки зору, але і тому, що зуб з втраченим об'ємом не зможе повноцінно брати участь у жуванні і змиканні щелеп, що може привести до негативної зміни прикусу. Саме тому пломби ретельно обточуются і шліфуються для відновлення попередньої форми. Не зважаючи на назву, навіть найнадійніша постійна пломба може служити до 5 років. Тимчасове пломбування має місце при багатоетапному лікуванні зубів. Найчастіше необхідно:

  • при лікуванні зубних каналів, під час якого необхідно закласти ліки на кілька днів;
  • коли лікування зуба проходить в кілька сеансів;
  • при підготовці установки зубних вкладок, які виготовляються кілька днів.

Тимчасова пломба призначена на термін до двох тижнів, вона дешевша, швидше встановлюється і легко витягається після того, як виконала свою функцію. Але в той же час так, як і постійна пломба, надійно захищає зуб в короткостроковому періоді.

Різновиди постійних пломб

Іншою відмінністю пломб є матеріал виготовлення. Популярні раніше різні металеві сплави зараз практично не використовуються, через велику кількість недоліків (висока теплопровідність, низький естетичний ефект). Стоматологи так само відмовилися від пластмасових пломб, так як ті мають токсичний вплив і недостатньо міцні. Цемент, як матеріал пломби, не здатний імітувати щільність і колір натуральних зубів, а також вимагає значного обточування здорових тканин зуба.

Найбільш якісні пломби виготовляються з композитних матеріалів. Вони максимально забезпечують естетичну і захисну функцію пломб. Такі пломби представлені двома основними видами: хімічна і світлова.

Хімічна пломба називається так, тому що для її затвердіння необхідна хімічна реакції. Світлова пломба твердне під впливом світла спеціальних стоматологічних ламп.

Особливості та переваги фотополімерних пломб

Пломби, які тверднуть при впливі світла, називаються фотополімерними. Такий матеріал дозволяє стоматологу точно відновити форму зуба, так як вона починає застигати тільки під впливом лампи. Незважаючи на міцність і надійність матеріалу, пломби варто міняти раз в п'ять років. Не дивлячись на високу якість фотополімерних пломб, для реставрації передніх зубів стоматологи рекомендують керамічні вкладки, які набагато міцніші і практично непомітні.

Ускладнення після установки пломби

Найчастіше пацієнти скаржаться на відчуття болю під пломбою. Такий біль є нормою протягом доби після лікування. Але якщо біль триває, то причиною цього може бути неякісна обробка каріозної порожнини, що вимагає повторного лікування. Випадання пломби - ще одна досить часта неприємність. Якщо пломба випала набагато раніше закінчення терміну її служби, це говорить тільки про лікарську помилку.

Догляд за зубами після установки пломб

Особливого догляду за пломбованими зубами не потрібно, але не можна забувати про стандартні процедури гігієни. Стоматологи так само рекомендують проводити процедуру професійної гігієни порожнини рота кілька разів на рік. Також слід пам'ятати, що матеріал пломби більш пористий, ніж емаль, тому він сильніше вбирає пігменти з фарбувальних напоїв і продуктів, що вимагає додаткової чистки зубів після їжі.