Давно доведено, що дефекти прикусу можуть значно впливати на здоров'я зубів і організму в цілому. Неправильно розташовані зуби набагато швидше стираються і псуються, а також не забезпечують повноцінного пережовування їжі, що негативно позначається на травній системі. Але, як показує практика, більшість пацієнтів зважуються на виправлення прикусу тільки тому, що вважають це косметичним дефектом, який псує їх посмішку. При цьому багатьох лякає, що для виправлення прикусу обов'язково доведеться видаляти зуби. Та чи це дійсно так? Чи все ж можна виправити прикус без видалення зубів?

Однозначної відповіді на це питання, на жаль, немає. Усе залежить від складності кожного конкретного випадку і причини, що викликала викривлення зубів: травма, вроджений дефект, невідповідність розмірів зубів і щелепи і т.п.

Коли прикус можна виправити без видалення зубів?

Дуже часто причиною викривлення прикусу є скупченість зубів (простіше кажучи, коли зуби просто не поміщаються в роті і починають «вилазити» один на одного). Це, мабуть, єдиний випадок, коли виправити прикус без видалення зубів практично неможливо. В інших випадках рішення видаляти чи не видаляти зуб залежить від лікаря.

Ортодонт може запропонувати пацієнтові видалити один або кілька зубів, мотивуючи це тим, що так виправити прикус набагато простіше. Але при цьому важливо розуміти, що в такому випадку «простіше» не означає «правильніше». Не можна видаляти повністю здоровий зуб тільки для того, щоб було простіше виправити прикус.

Як правило, видалення зуба не потрібно в таких випадках:

  • коли скупченість зубів не яскраво виражена, а вирівняти їх можна за допомогою брекет-системи;
  • градус нахилу зубів невеликий і не заважає змиканню губ;
  • незначна асиметрія зубних рядів (верхній не сильно висунутий вперед, а нижній - назад).

Якщо ваш стоматолог наполягає на необхідності видалити один або кілька зубів для виправлення прикусу, але ви не впевнені в правильності такого варіанту - зверніться за консультацією до іншого фахівця. Коли дійсно не можна виправити прикус без видалення зубів, думки фахівців зійдуться. Однак не забувайте, що остаточне рішення видаляти чи не видаляти зуби завжди залишається за вами.