Найтвердішою тканиною в людському організмі є зубна емаль. Вона розташовується вище зуба, є видимою частиною зуба і служить його оболонкою. Через емаль можна побачити світло, так як вона прозора. А ось за колір зуба відповідає дентин. На зубній емалі можуть утворюватися плями від кави, чаю, сигарет, фруктових соків і деякої їжі. Прибрати ці плями може стоматолог, але при регулярному відвідуванні його кабінету.

Роль зубної емалі зводиться до захисту зуба від всього того, чому він щодня піддається. Як вже говорилося вище, вона є найбільш твердою тканиною в організмі, але, не дивлячись на це, може тріскатися, стиратися, одним словом - руйнуватися. Емаль не складається з живих клітин, тому зламаний зуб ніколи не зростеться. Треба берегти зуби. Стежити за їх здоров'ям і намагатися запобігати можливим проблемам.

Чому руйнується зубна емаль?

Головним ворогом зубної емалі є кислоти, які потрапляють в організм з їжею і напоями. Пошкодження захисного шару зуба з'являється через:

 • пристрасть до газованих напоїв;
 • вживання напоїв на основі фруктів (неймовірно, але кислоти, що в них містяться, по своїй руйнівній силі перевершують акумуляторну кислоту!);
 • погана робота слинних залоз є причиною недостатнього слиновиділення і сухості в роті;
 • дотримання дієти з вживанням великої кількості крохмаловмісних і цукровмісних продуктів;
 • гастроезофагорефлюксна хвороба;
 • проблеми в роботі шлунково-кишкового тракту;
 • вживання деяких препаратів (антигістамінних, аспірину);
 • спадкова схильність;
 • тертя, знос, корозія, часта схильність до стресів.

Часто ведуться суперечки щодо того, чи впливає наліт на стан емалі і чи може він привести до її руйнування? Перш за все треба розібратися з тим, що собою являє наліт. Це липка плівка, яка складається з слини, залишків їжі, бактерій. Він утворюється на зубах і проникає поступово всередину зуба через крихітні отвори. Наліт концентрується біля пломб. Буває так, що під впливом бактерій наліт перетворюється в кислоти, які роз'їдають мінерали зубної емалі. Звичайно ж, в результаті утворюються дрібні дірочки, а згодом вони розростаються.

Як розпізнати початок руйнівного процесу?

Якщо процес руйнування тільки почалося, то зупинити його або уповільнити цілком можливо. Тому треба знати про перші ознаки руйнування зубної емалі, і вони такі:

 • чутливість;
 • з'являються тріщини і відколи;
 • змінюється колір зуба;
 • поява видавленності на поверхні зубів.

Важливо! На початкових стадіях може не з'являтися ніякого дискомфорту, але поступове руйнування зуба призведе до серйозних ускладнень.

Як запобігти руйнуванню зубної емалі

Гігієна - запорука здорової та красивої посмішки. Відвідувати стоматолога треба не рідше, ніж раз на півроку. Зі свого раціону краще видалити або звести до мінімуму споживання газованих напоїв, цитрусових і одержуваних з них соків. Після вживання кислих продуктів бажано прополоскати ротову порожнину чистою водою. Кислі напої краще пити через соломинку. Жування гумки між прийомами їжі збільшить виділення слини, яка допоможе зміцнити зуби важливими мінералами. Часті перекушування протягом дня теж не дуже корисні, але хіба що є можливість прополоскати відразу після їжі рот. Для проведення гігієнічних процедур ідеальною є зубна паста, в складі якої є фтор. Своєчасне лікування зубної емалі допоможе уникнути багатьох неприємностей.