Зубні системи бувають двох видів – гомодонтна і гетеродонтна, які в свою чергу класифікуються на монофіодонтні і діфіодонтні. При гомодонтній зубній системі всі зуби мають однакову форму в усьому ряду, наприклад, у риб, а при гетеродонтній відрізняються формою й функцією, як у людей і інших приматів. При діфіодонтній зубній системі відбувається зміна зубів, а при монофіодонтній - один набір на все життя. У меншості зустрічаються поліфіодонти, чиї зуби здатні до регенерації.

Зубна система людини відповідно до цієї класифікації є гетеродонтна діфіодонтна. Зуби формуються ще у пренатальному періоді, коли плоду близько 7 тижнів. Молочні зуби ріжуться у віці 6-7 місяців, а іноді й пізніше. Вже в дворічному віці у дитини є 20 молочних зубів. Коли система прикріплення молочних зубів поступово руйнується, звільняючи місце для корінних, відбувається одноразова зміна зубів. Цей процес починається в 6-7 років і завершується в 12-14 років. При цьому слід враховувати, що тут йдеться про різці, ікла, перші й другі премоляри, а також про другі моляри. Треті моляри, вони ж зуби мудрості, можуть почати різатися в підлітковому віці або ж не з'явитися взагалі.

Зубна система записується за допомогою формули. У дорослої людини вона виглядає так: 87654321 | 12345678. Молочні зуби позначають латинськими цифрами, а корінні – арабськими.

В повний постійний набір з 32 зубів навпіл на кожну щелепу входять: вісім різців, чотири ікла, вісім премолярів, дванадцять молярів.

Корінна система зубів налічує (крім зубів мудрості, у яких ця система має різноманітну будову):

-        один корінь у всіх постійних різців, іклів, нижніх перших і других премолярів;

-        два кореня у нижніх перших і других молярів, у першого верхнього премоляра;

-        три кореня у верхніх перших і других молярів.

За своєю будовою зуб – це вкритий емаллю і цементом дентин з порожниною. Всередині знаходиться пульпа – повна судин і нервів пухка сполучна тканина. У кожного зуба своя характерна форма, будова і розташування. Крім того, у кожного зуба є власні кровоносні й лімфатичні судини, а також свій нервовий апарат. Анатомічно зуб складається з емалі, коронки, дентину, шийки, порожнини коронки, цементу, кореня зуба, його каналів і верхівки, отвори верхівки зуба, рогів пульпи і дна порожнини коронки.

Незважаючи на загальне у будові, кожен зуб унікальний, важливий і має характерні особливості відповідно до функцій, які він виконує. Ми сподіваємося, що ця стаття не тільки принесе вам нову і корисну інформацію, а й дозволить вам зрозуміти, що мають на увазі фахівці клініки «Доктор Зуб», коли обговорюють етапи вашого лікування.