Іноді зуби доводиться видаляти. Потреба в такій операції виникає не тільки із зубами мудрості. Інколи зуб настільки зруйнований та зіпсований, що зберегти його і згодом вилікувати неможливо. Видалення зубів зазвичай проходить швидко, винятком можна вважати ті ж зуби мудрості й моляри з трьома коренями. Але, незалежно від витраченого часу, на місці зуба залишається кровоточива лунка, яка потребує правильного та ретельного догляду. У цій лунці повинен утворитися згусток, який не можна чіпати, щоб загоєння пройшло максимально швидко й безболісно. Розберемо усі етапи по порядку.

Відразу після видалення:

1. Якщо кров не зупиняється протягом декількох хвилин, то лікар тампонує рану. Тримати тампон більше 20-ти хвилин не можна. Просякненні кров'ю вата і бинти є розсадником інфекції.

2. Якщо не зупиняється кров після видалення зуба. Причин цьому може бути декілька. Зазвичай з цим стикаються гіпертоніки, але й у здорових людей через стрес можуть виникати подібні проблеми. Зробіть тампон з стерильних матеріалів і щільно притисніть. Після цього поміряйте тиск і в разі необхідності прийміть ліки.

3. Щоб уникнути набряків і синців прикладіть до щоки лід або щось таке ж холодне. Робити такі компреси потрібно відразу ж після видалення, приблизно чотири рази по п'ять хвилин з невеликим інтервалом. Гарячі й теплі компреси заборонені!

4. Перші дві-три години не можна вживати їжу і курити.

Перші дні після видалення зуба:

1. Заборонені гарячі ванни (теплий душ можна), фізичні навантаження, лазні, сауни і солярії.

2. Заборонена гаряча їжа.

3. Не турбуйте рану зубочистками, сильними полосканнями і язиком.

4. Утримайтеся від алкоголю хоча б першу добу. Якщо лікар призначив антибіотики, то спиртне протипоказано протягом усього курсу прийому препарату.

5. Вживайте м'яку й рідку їжу, максимально оберігаючи сторону, де був видалений зуб.

6. Акуратно чистіть зуби м'якою щіткою, обполіскуйте рот прохолодною кип'яченою водою після кожного прийому їжі.

Після видалення зуба в межах норми вважається:

1. Больовий синдром. Знімається знеболюючими, але не аспірином і препаратами, що містять його, адже вони розріджують кров і можуть викликати кровотечу.

2. Поява набряків і синців. Найбільш виражені на третій день, проходять самі.

3. Невелике підвищення температури, болі в горлі, при відкритті рота і в куточках губ.

Негайно зверніться до лікаря якщо:

1. Температура 38ᵒС і вище.

2. Рясна яскраво-червона кровотеча, що триває 12 годин після операції.

3. Сильні болі, які не знімає прийом препаратів.

4. Сильний набряк, утруднене ковтання.

5. Оніміння щелепи / щелеп більше двох діб після втручання.

Окремо варто згадати полоскання і прийом препаратів. Лікар може призначити антибіотики лінкозамідової групи, якщо видалення зуба було важким та / або проходило на тлі запалення. З полосканнями потрібно бути дуже обережними, щоб не пошкодити згусток. Якщо у пацієнта залишилися каріозні ураження, зуби із відкладеннями, які можуть стати джерелом інфекції, то рекомендують антисептичні ванночки. У цьому випадку розчин набирають у рот й тримають близько хвилини, а після випльовують.

Щоб загоєння лунки після видалення зуба пройшло максимально швидко і безболісно, слід виконувати усі рекомендації лікаря. Як тільки рана загоїться, то протягом кількох місяців вже можна встановити імплантат.