Нині все частіше пацієнти різних вікових категорій звертаються до стоматологів зі щелепними та зубними проблемами, і це не дивно, оскільки кожен прагне виглядати бездоганно, а усмішка, як відомо, є однією з найголовніших запорук краси. Проте слід пам’ятати, що подібні виявлені дефекти можуть не лише негативно вплинути на зовнішність, але й на здоров’я людини в цілому. Їх лікуванням займається ортодонт, а галузь, в якій він працює, називається ортодонтією. Крім того, цей розділ стоматології вивчає профілактичні методи задля запобігання виникненню зубощелепних захворювань, іншими словами, досліджує способи виправлення прикусу.

Існує чимало причин, що зумовлюють неправильне замикання зубів, серед яких насамперед:

  • генетика – мабуть, найпоширеніший фактор ризику, який зумовлює розвиток  дефектів зубощелепної системи;
  • недостатній догляд за гігієною ротової порожнини;
  • поганий імунітет, що, у свою чергу, призводить до вірусних захворювань;
  • нерівна постава, адже кістки щелеп безпосередньо входять до скелету людини і є взаємопов’язані з ним загалом.

Виправлення прикусу

Для початку лікування неправильного замикання зубів не існує вікових обмежень, але  все ж краще до 5 років не звертатися до лікаря-ортодонта. На сьогодні вже винайдено багато спеціальних конструкцій та інструментів, призначених для вирішення проблеми виправлення прикусу у дітей, і з кожним роком вони лише вдосконалюються, тому остаточне усунення дефектів порожнини рота - це насправді тільки питання часу.

Серед ортодонтичних засобів варто зазначити такі апарати:

  • знімні;
  • незнімні;
  • комбіновані.

 Їх відмінність очевидна навіть з самої назви, адже коли перші людина має змогу носити не постійно, а конкретну кількість годин на добу, то інші не забираються навіть під час прийому їжі або чищення зубів. Виправлення прикусу без брекетів значно зручніше, але й не таке ефективне.

До знімних конструкцій належать перш за все пластинки, а також трейнери(силіконові апарати). Для виправлення прикусу у дорослих краще використовувати прозорі ковпачки, або каппи, призначені, як і брекети, для кріплення до зубів. В середньому їх носять від кількох місяців до півтора року, хоча це в основному залежить від індивідуальних особливостей організму та стадії розвитку захворювання.
 Виправлення прикусу брекетами завдяки прогресу в області ортодонтії уже не приносить такого дискомфорту пацієнту, як раніше, тим більше є декілька різновидів такого апарату в залежності від матеріалу, з якого він виготовлений, що, зрозуміло, впливає на ціну і якість.

Металеві брекети підійдуть, тим, хто не розраховує на велику суму грошей, але разом з тим саме вони є найпомітніші оточуючим, що може викликати певну закомплексованість у людини, особливо підлітка.

Брекети з пластику - набагато кращий варіант, адже на зубах вони виглядають досить непогано, до того ж пацієнт може обрати їх колір на свій смак.

Лінгвальні брекети, на відміну від інших, встановлюються з внутрішнього боку зубів, тому інші їх не бачать. Незважаючи на це, таке задоволення не є з дешевих, а отже дозволити собі їх придбання може не кожен.

І останній вид брекетів, зроблений зі сапфірових кристалів, також має свої переваги й недоліки. Основні плюси: помірна ціна і майже цілковита непомітність, тоді як мінус – це крихкість.

Таким чином, за регулярного відвідування лікаря-ортодонта та інтенсивного курсу лікування будь-які порушення зубнощелепного апарату можуть бути вилікувані як у дітей, так і дорослих.