Вважається, що гострий зубний біль – одне з наймарудніших фізичних відчуттів дискомфорту. Хворий зуб може нагадати про себе за різних обставин, а саме: коли людина вживає солодку, кислу, гарячу або холодну їжу, робить різкі рухи головою, спить і навіть дихає. Зубний біль виникає і при коливанні температури повітря, що часто трапляється, коли людина виходить з дому, п’є звичні для неї напої тощо.

 Анатомічні причини цього явища доволі прості, чого не скажеш про муки, які доводиться переживати хворому. Кожен зуб має своєрідний канал, яким проходять нервові закінчення і кровоносні судини.  Найпоширенішим чинником, який призводить до запалення нервових закінчень (пульпіту), а відтак – спричиняє зубний біль, стоматологи вважають карієс. Це – деструкція твердої тканини, а якщо сказати доступнішою мовою – руйнація емалевого покриття зуба. Ця проблема зазвичай виникає під дією бактерій і як правило є наслідком недостатньої гігієни, або ж її повної відсутності. Внаслідок карієсу всередині зуба утворюється порожнина, через яку до нерву потрапляють різноманітні подразники. Звісно, є й інші причини, зокрема – захворювання інших органів, вагітність, стрес тощо. При зубному болю людина стає пасивною і нервовою, а гострий зубний біль може викликати навіть невиправдану агресію.

Зубний біль

Зваживши серйозність проблеми, обговоривши її причини і наслідки, важливо поговорити про методи, які можуть полегшити зубний біль. Звичайно, перша порада – негайно відвідати стоматолога. Але не завжди людина має змогу це зробити саме тоді, коли про себе нагадав зуб. Тому постає запитання: що робити при зубному болю до того, як цій проблемі зарадить лікар? На цей запит є доволі розгорнута відповідь, і саме зараз ми її повідаємо читачеві.

Але передусім хочеться нагадати, що зняття симптомів аж ніяк не є лікуванням, і швидше за все вони знову з’являться, якщо цьому не запобігти за допомогою медицини.

З давніх-давен при зубному болю радили полоскання ротової порожнини розчином солі (1 столова ложка на 250 мл води) та лікарських трав. Ще до хворого зуба прикладали шматочок сала, або змішані з сіллю часник з цибулею, попередньо потовчені чи перемелені. З трав’яних засобів зубний біль може дещо стишити ледь теплий настій шавлії (1 столова ложка на 250 мл окропу). Також можуть допомогти спиртові настої, серед яких найчастіше використовують настій прополісу, коріння кропиви, материнки. Гарний ефект справляє жування листя валеріани.

Ще один дієвий спосіб полегшити зубний біль – помістити у вухо з боку запаленого зуба загорнуту у чисту марлю чи ганчірку перетовчену цибулю. Можна прикладати до хворого зуба овочі, зокрема гарбуз та буряк. Можна прикладати до зуба й лід – не зашкодить. Досить поширеними є примочки з використанням різноманітних ароматичних мастил: олії чайного дерева, ялиці. До речі, крапля такої олії, додана до склянки води, – чудовий розчин для полоскання ротової порожнини, коли гострий зубний біль заскочить зненацька.

Чого не варто робити при зубному болю, то це полоскати ротову порожнину гарячими засобами, адже це може викликати ще інтенсивніше запалення.

 Але, звісно, це лише тимчасовi засоби боротьби i слiд обов’язково звернутися до кваліфікованого спеціаліста.