Коронки на зуби використовуються в багатьох випадках: для виправлення неправильної форми або кольору, відновлення частково зруйнованого або заміни відсутнього зуба. Залежно від призначення, методики виготовлення та матеріалу розрізняють кілька видів коронок.
Особливості встановлення коронок:
- металеві коронки - їх роблять з нержавіючої сталі, золотих, титанових або кобальтохромових сплавів;
- безметалеві коронки - з пластмаси, оксиду цирконію або кераміки;
- комбіновані - метал плюс пластмаса, метал плюс кераміка.
Однією з найпопулярніших на сьогодні в Києві є металокерамічна коронка, яка складається з металевого литого каркаса і сплаву кобальту і нікелю або кобальту і хрому. Верхівка складається з керамічного покриття. Термін експлуатації такої коронки - не менше 10 років.
Безметалеві коронки не містять в собі сплавів металу, найчастіше складаються з кераміки. Їх перевага в естетичності - вони мають масу відтінків, які підбираються під колір зубів, і значний термін експлуатації - більше 20 років.
Пластмасова використовується як тимчасова коронка на зуб. Її встановлюють на невеликий період перед протезуванням. Вона має кілька призначень:
- не дати яснам зарости під час лікування і до установки основної коронки;
- естетична функція - дозволяє приховати недолік, який незабаром буде усунутий;
- захищає від болю зуби, які протезують без видалення нервів;
- допомагає вберегти зуби від перепаду температури;
- захищають зуб від виникнення карієсу.
Металеві коронки складаються із сплавів різних металів, в тому числі виготовляються золоті коронки. Вони мають ще більш тривалий термін зносостійкості - більше 20 років. Однак на сьогодні їх роблять рідко, так як для роботи з дорогоцінними металами клініка і майстер повинні мати спеціальну ліцензію.
- Стоматолог створює відбиток для тимчасової конструкції.
- Виконується підготовка зуба.
- Встановлюється тимчасова коронка.
- Примірка створеної в лабораторії коронки, в разі необхідності - корекція.
- Встановлення постійної коронки.
Після установки коронок немає специфічних правил по догляду за зубами, головне - дотримуватися гігієни порожнини рота і своєчасно проходити профілактичні огляди у стоматолога, де дантист перевірить стан коронки і ясен навколо неї. Також рекомендується використовувати зубну нитку і ополіскувачі для рота.